ТЕМА: Найвища наука життя – мудрість ,
А
найвища мудрість – бути добрим .
Осмислення загальнолюдських цінностей у творі Є. Гуцала
«Сім’я дикої качки».
МЕТА: Розширити знання учнів про творчість Є. Гуцала
для дітей,
Формувати вміння дітей робити висновки , аналізувати
події
,
виховувати любов до природи ,доброту , милосердя .
ЕПІГРАФ : Так треба жити , щоб нікому зла не чинити .
Народна мудрість
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний
момент
(Лунає мелодія із записом голосів пташок
)
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
- Чи вмієте ви слухати птахів ?
- Чи знаєте , про що розмовляє зелене листя ,
говорять тварини, шепоче вітер , кому
кивають голівками квіти ?
Послухайте . Це звуки самої природи , яка повсякчас
звертається до нас , але чи завжди ми дослухаємося до її мудрого і доброго голосу
?
II.
Повідомлення теми
уроку
ФОЛЬКЛОРНА РОЗМИНКА
(З’єднати частини прислів’я )
Зрубав одне дерево онуки прокленуть
Доглядай землю плідну посади троє
Не псуй
джерела як матір
рідну
БЕСІДА
- Від кого чи
від чого треба охороняти матінку – природу ?
- Чи бережете природу ви ?
- Хто з відомих авторів писав художні твори про
природу ?
- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись із
творчістю
Є. Гуцала. Що вам відомо про нього ? (Відповіді учнів
)
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ:
- Друзі жартома
розповідали ,що коли Євген Пилипович проходив вулицями Києва ,то пташки
переставали співати і спурхували йому на плече – природа тонко відчувала справжнього
митця .
Один із творів про тварин Є. Гуцала ми й вивчатимемо сьогодні
на уроці. Який це твір?
(Робота у
зошитах . Запис теми , епіграфу )
III.
Сприймання і
засвоєння учнями навчального матеріалу .
1.БЕСІДА
- Чи можемо ми , прочитавши заголовок твору ,визначити
про що йдеться у творі ? Давайте розшифруємо заголовок нашого твору.
- Що таке сім’я ? ( Сім’я – це група людей , що
складається з чоловіка , жінки , дітей та інших близьких родичів ).
- Качки є дикі і свійські .
--Що для вас є сім’я? (Любов , піклування , довіра ,
свято , щастя , спокій, діти , батьки , добро , повага ,взаєморозуміння ).
2.ВИЗНАЧЕННЯ ЖАНРУ ТВОРУ.
Довести або спростувати твердження: твір « Сім’я дикої
качки» - це оповідання .( Відповіді учнів )
3.БЕСІДА ЗА ЗМІСТОМ ОПОВІДАННЯ
- Хто головні герої твору ?
- Що ви знаєте про Юрка ? Яким він постає перед нами
при першій зустрічі ? ( зачитати )
- Чи змінилася поведінка хлопця при появі Тосі ?
- Кого побачили діти ,повертаючись додому ?
- Як поводилась
качка , побачивши небезпеку ? (зачитати )
- Для чого Юрко ловив каченят ? Про що це свідчить ?
(щоб повезти у місто і показати друзям – хвалько )
- Як поводились каченята у неволі ? Що робив Юрко ?
- Чому дівчина прив’язалась до Юрка ? (с. 227) Коли
вона була…
- Як розвиваються події дальше ? (зачитати уривок
с.228 )
- Чи змінилося ставлення дітей до Юрка ?
- Як закінчується оповідання ? Чи визнав Юрко свою
провину ?
- Чи любить головний герой природу ? (любить рибалити
, але стосовно каченят повівся недобре )
- Чи любить Тося природу ? Про що свідчить таке…(с.227
зачитати )
- Які вічні
категорії присутні у цьому творі ?
ДОБРО І
ЗЛО –
-З ким із героїв твору асоціюється добро ? А з ким
зло ?
4.РОБОТА У ГРУПАХ .
МІНІ - ПРОЕКТИ .
Перша група : «
КОЛА ВЕНА»
Юрко Тося
Друга група : «
Абсолютні - вічні цінності» (до слів
добро і зло дібрати слова – відповідники) СЛАЙД
2
ДОБРО ЗЛО
Доброта ненависть
Віра зневіра
Надія
жорстокість
Щастя
несправедливість
Мудрість бездушність
Третя група:
Композиція оповідання « Сім’я дикої качки»
(Захист
кожною групою своїх проектів )
5.ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ ТВОРУ
(Любов до природи і бережливе ставлення до неї )
6.КОРПОРАТИВНИЙ АНАЛІЗ .
Твір Є. Гуцала «Сім’я дикої качки» та поезії Д .
Павличка «Птиця».
- Що між цими творами є спільного , а що відмінного .
ПТИЦЯ
Тріпоче серце спійманої
птиці,
В руках моїх не чує
доброти.
-Я дам тобі водиці і
пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!
-Хіба потоки загубили
воду,
Хіба в полях уже зерна
нема?!
Пусти мене, мій хлопче
, на свободу,
І все, що треба, я знайду сама.
-Я ж лагідно тебе
тримаю , пташко,
В своїх руках ,
легеньких ,як вітрець.
Хіба неволя це? Хіба це
важко -
Від мене взяти кілька
зеренець?
-Пусти мене! Мені,
дитино мила,
Дорожча воля, ніж зерно твоє!
Страшна, хоч навіть лагідна, та сила,
Яка розкрити крилець не
дає!
-Лети! Співай у небі
гомінкому;
Хоч і маленький,
зрозумів я все.
Моя рука ніколи і
нікому
Ні кривди, ні біди не
принесе!
Д.ПАВЛИЧКО
-
Прокоментуйте останні два рядки вірша « Птиця» .
Аналіз висловлювань :
-«
Якщо ти байдужий до страждань інших ,ти не заслуговуєш називатися
людиною». СААДІ
-
Дружба можлива лише між добрими людьми.
7.
ПРОГНОЗУВАННЯ ПОДІЙ
- Для чого ми вивчаємо художні твори ?
(захоплюємось , отримуємо насолоду , чогось вчимось )
- Чи
подобається вам розв’язка у цьому
творі ? Давайте пофантазуйте і
придумайте власну версію подальшого розвитку подій.
8.
ДИСПУТ
-
Яким бачиться вам у майбутньому Юрко ? Ким він стане ? Якою людиною ?
9.РОБОТА
ІЗ ТЛУМАЧНИМ СЛОВНИКОМ
Учні,
у тлумачному словнику ми знайшли слова :
«співчуття», «милосердя» , «людяність» , «турбота» . ( Слайд 4 )
-
Запам’ятайте ці слова і
хай вони будуть вашим дороговказом у житті.
III.ПІДВЕДЕННЯ
ПІДСУМКІВ
«Незакінчені речення»
-
Тема
оповідання « Сім’я дикої качки”…
-
Я ніколи не
буду...
-
Я буду
старатися…
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Дорогі діти,
будьте добрими , милосердними , співчутливими до чужого горя . І я б хотіла
,щоб із сьогоднішнього уроку ви взяли два дороговкази :
-
«ТАК ТРЕБА
ЖИТИ , ЩОБ ЗЛА НІКОМУ НЕ ЧИНИТИ».
-
« МОЯ РУКА
НІКОЛИ І НІКОМУ
-
НІ КРИВДИ
, НІ БІДИ НЕ ПРИНЕСЕ» !
IV.
Домашнє
завдання
-
Намалювати
ілюстрацію до тієї частини оповідання , яка вам найбільше сподобалася чи
схвилювала.
-
Твір –
мініатюра « Земля буде такою , якими будуть люди».
Немає коментарів:
Дописати коментар