« КАМІННИЙ  ХРЕСТ» - новела про трагедію людини,позбавленої  можливості  жити  і працювати  на  рідній землі, психологічне  розкриття  теми  еміграції.



Тема: «Камінний хрест» - новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити і працювати на рідній землі; психологічне розкриття теми еміграції.
Мета: прокоментувати зміст новели, розкрити емоційно-напружений драматизм ситуації, схарактеризувати образ головного героя – Івана Дідуха,розкрити символічні образи. Формувати в учнів внутрішнє переконання в тому, що людина по-справжньому буває щасливою тільки на своїй землі. Виховувати патріотів своєї держави.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет В.Стефаника, репродукція картини В.Касіяна «На Краківському вокзалі», мультимедійна дошка.
Епіграфи:  -  Страшно сильно пишете Ви.
                   Так, якби-сьти витесували потужною рукою пам’ятник для свого
                    народу…
                                                                                                            О.Кобилянська

                    - Людський  біль цідиться крізь серце моє, як крізь сито і ранить                
                  мене  до крові.
                                                                                                             В.Стефаник
                                         
                                                  ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і суб’єктивного досвіду.
ВСТУПНЕ  СЛОВО  ВЧИТЕЛя
До Русова , батьківщини  В. Стефаника , як і до інших духовних центрів нашої  землі , ідуть літературні  паломники з усієї  України , з цілого  світу . Припадають серцем до зболеного  Стефаникового слова і  п’ють  цілющу воду зі   Стефаникової  криниці – тієї ,що й досі  стоїть  у його затишному обійсті .
1.     Перевірка домашнього завдання  
А) презентація життєвого і творчого шляху В.Стефаника творчою групою учнів (8-10 слайдів)
Б) відновити за датами основні події з життя письменника   (слайд 1)
                                               В.Стефаник
14  жовтня                                                                                  7 грудня
1871 р.                                                                                          1936 р.
                       1892     1895    1899     1900     1903    1915        
2.     Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
-1892-1900 р. Що це за дати?
(упродовж цих років із перервами, виконуючи волю батька, В.Стефаник вчився на медичному факультеті Краківського університету, який так і не закінчив, передовсім через заняття літературою).
Проживаючи в Кракові, він часто бував на вокзалі, який став пересильним пунктом виїжджаючих, які проходили медичну комісію, купували квитки і візи. Тут галичан обдурювали, шахрували, убивали. Про свої враження він писав О.Кобилянській :
 (Слайд 2) «Нині досвіта на двірці краківськім було 800 душ емігрантів… Насамперед виділи би-сте сотки синіх, спечених губів, потім кололи би Вас у серце ріжнобірві очі дівочі… Чули би-сте, як багато маленьких чобіток гримає по камінню…
        Потім ще виділи би-сте, як мами бігають  з плачем за пропавшими дітьми, як їх пани штурхають, як вони ридають. Поїзд рушає, жінки і чоловіки чіпляються єго, поліція і жандарми відкидають їх…
         На пероні лишаються жінки без чоловіків, діти самі без родичів і чоловіки без жінок. Шалений плач, ламання рук і прокльони»

-Мелодекламація уривка із вірша І.Франка «До Бразилії» (Супровід-мелодія пісні Б.Лепкого «Чуєш, брате мій…»)
Коли почуєш ти в тиші нічній
Залізним шляхом стукотять вагони,
А в них гуде, шумить, пищить, мов рій,
Дитячий плач, жіночі скорбні стони,
Важке зітхання і гіркий проклін,
Тужливий спів, дівочії дисканти,
То не питай: Се поїзд-звідки він?
Кого везе? Куди? Кому вдогін?
Се – емігранти.
ІІІ. Оголошення теми, мети, цілевизначення.
1)    Слово вчителя
Еміграція… Страшне слово. Під враженням від побаченого на вокзалі у Кракові 1899р. В Стефаник пише новелу «Камінний хрест», яка тоді ж і була надрукована в «Літературно-науковому віснику».
І темою нашого уроку буде…
2)    Робота в зошитах (учні записують тему, епіграфи уроку)
ІУ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.Робота над терміном еміграція. (Дошка)
Еміграція – вимушена чи добровільна зміна місця проживання людей, переселення зі своєї батьківщини, країни, де вони народилися і виросли в інші  країни  з економічних, політичних, релігійних причин.
Еміграція має різні періоди. Давайте пригадаємо з історії.
(І хвиля – кінець ХІХ століття. Емігрувати до США, Канади, Аргентини.
ІІ хвиля – період між і та ІІ світовими війнами 30-і роки – репресії: емігрували українські поети і письменники.
-У 90-х роках ХХ ст.. українці у пошуках заробітку почали масово виїжджати за кордон, залишаючи батьків, дітей, дружин чи чоловіків.)

-Чи є, учні, таке місце на Україні, якого б не торкнулася еміграція?
-А що ви знаєте про емігрантів нашого села?
2.Розповіді учнів, записаних з уст родичів емігрантів.
3.Обговорення репродукції картини В.Касіяна «На Краківському вокзалі 1899 р.» (Слайд 3).
-Що спільного в цій картині, листі В.Стефаника до О.Кобилянської та розповідях наших учнів? (Опис зовнішності дітей і дорослих; обстановка, про яку йдеться в листі, ніби скопійована на полотно).
-Що вам нагадує ця картина в наші дні?
4. Робота з текстом твору
Учні , ви побачили картину , почитали уривки  з листа  Стефаника , послухали розповіді  своїх  однокласників , а зараз ми маємо дослідити стан  душі  емігранта , людини , яка покидає рідну землю.
Бесіда
-Хто головний герой новели «Камінний хрест»?.
Перша частина новели закінчується словами: «Отакий був Іван, дивний і з натурою, і з роботою». Чому Дідух – дивний?
Прототипом Івана Дідуха був русівський селянин, котрий листувався зі Стефаником після виїзду до Канади. Камінний хрест, що його поставив Дідух, ще й досі стоїть у Русові. (Слайд 4).
І розділ.
-         Чому письменник зображує паралельно коня й Івана? (У нас кажуть: «Працює, як кінь»).
-         Чому Дідуха звали в селі Переломаним?
-         Що ви дізналися про минуле Івана?
-         Чому головний герой не кидав того «тяжкого» горба, який забирав усі його сили?
-         Як вплинули на Івана  рекрутчина, смерть батьків і розорене господарство?
-         Чи можемо сказати, що Дідух був сильною особистістю?
ІІ розділ.
-         Чому Іван спросив ціле село? Які почуття переповнюють селянина?
-         Чому  Іван у гостей просив  прощення за все , що він ,може ,зробив їм  поганого протягом всього життя ? Коли людина просить прощення ?
-         Як реагує головний герой на плач дружини?
-         Які слова передають  його великий  розпач ?
ІІІ розділ.
-         Що стало причиною еміграції Дідуха та його земляків? Чи вірить він, що на чужині знайде своє щастя? Чи був він щасливий на  своїй  землі ?
-         Чим для Івана Дідуха  є розлука з рідною землею? Які слова передають трагізм становища? (- Катерино, що ти собі, небого, гадаєш…)
-         Що переважило в Іванові - любов до рідного краю чи любов до дітей?
-         Чи можемо за це осуджувати Дідуха?
-         Чому Іван називає Канаду  могилою ?

ІУ. Розділ.
-         Про що у 4 розділі просить Іван своїх односельців? Про що це свідчить?
-         За що люди шанують Івана?
-         Чому горб, на якому «вік свій збув», такий дорогий селянинові?»
(Іван Дідух увібрав у себе характер і мораль свого народу-хлібороба, його мудрість і почуттєвість. Кожне його слово – як важка сльоза, сповнена ніжної любові до рідної землі і нестерпного болю через необхідність розлуки з нею. У камінний хрест - символ його чесного трудового життя, він вкладає все найдорожче, що мав, а може, й власне серце. Чужина потребує робочих рук, здоров’я, а рідній землі потрібні ще й людська любов і сердечність).

У розділ.
-         Про що розмовляють селяни? Що їх хвилює? Які їхні слова є пророчими?
УІ розділ.
-         Що відбувається у 6 розділі? Чому ціла хата заридала?
-         Як цей прийом називається? (травестія - перевдягання, перевтілення). Де ми раніше його зустрічали? (І.П.Котляревський «Енеїда»)
-         Що сталося  потім ?
-         Яке враження справляє танець Дідуха на односельців? Пригадайте твори українських письменників, у яких танець передає психологічне напруження героїв. (Танець Чіпки в шинку, танець Анни й Михайла із «Украденого щастя», танець Івана Палійчука).
-         Що було  у їхньому танці ? ( розпач , втрата , безнадія ).
-         Що символізує танець Івана Дідуха? (трагізм й розпач прощання з рідним краєм).
5. Характеристика образів-символів, використаних у новелі «Камінний хрест».
Образи-символи: (зошит)
                       Пам'ять
Хрест             доля
                        Туга за рідною землею

                        Життя
Горб
                        Важка праця

                        Символ українського народу
Іван Дідух      основа життя
                        Родоначальник сім’ї

6. Робота в групах. Складання «Сенканів»
І група – хрест
ІІ група – горб
ІІІ група – Іван Дідух

У. Підведення підсумків.
- Учні, як ви думаєте,чому Іван поставив саме хрест, а не інший знак?
(хрест- символ страждання, смутку, символ початку і кінця).
Фразеологізми:
Нести свій хрест (доля)
Поставити на чомусь хрест (покінчити).
-Як ви думаєте, як склалася доля Івана Дідуха? Чи розбагатіє він? (Звичайно, адже змусив родити безплідний горб, вкладатиме всі сили і в далеку, але родючу землю). Чи буде щасливий Іван на чужині?
В.Стефаник листувався з Штефаном Дідухом. Ось що письменник писав: «Він ще довго жив у Канаді, але писав мені, що все чуже довкола нього і що його ферма йому немила, та його дітям добре поводитися.


УІ. Рефлексія.
Продовжіть речення:
Я не хочу щоб…
У майбутньому я буду все робити  для того щоб…

УІІ. Оцінювання. Домашнє завдання:
-         Дослідити походження прізвища Дідух.
-         Написати лист до дітей Івана Дідуха в Канаду.
      Заключне слово вчителя
-         А зараз повернемось до епіграфів нашого уроку…
Ми сьогодні припали  серцем до зболеного Стефаникового слова і напились  цілющої води зі Стефаникової  криниці – тієї , що й досі стоїть у його затишному  обійсті.
Звідти, де стоїть оселя письменника, видно, мов на долоні, всеньке село. А  на горбі, вдалині, бовваніє камінний хрест - пам’ятник  не лише родині Івана Дідуха, а пам’ятник тисячам українських селян-трудівників, які добровільно чи примусово виїздили в чужі землі, шукаючи кращої долі :  і тим, які знайшли її, «кращу долю», і тим, які, більше не побачивши рідну землю, засіяли своїми кістками чужі землі  .   Цей камінний хрест символізує нестерпні муки й терпіння всього нашого народу, який хилився під кам’яною вагою гніту, але не впав. І не впаде. Витримає, як витримав Дідух, самотужки висадивши хрест на горб.
    Революція гідності… Війна… Небесна сотня… Тисячі життів кращих з кращих… Але ми не здамося, хоча ціна занадто висока. Ми переможемо, бо ми двожильні, ми нездоланні. А зараз хвилиною мовчання ми вшануємо пам'ять українців, які з власної і чужої волі опинились на чужих землях, пам'ять героїв Небесної сотні, пам'ять героїв, які віддали своє життя за незалежність  України.













Немає коментарів:

Дописати коментар